English l فارسی l
۱۳۹۷ سه شنبه ۱ آبان
l پست الکترونیک
گسترش پژوهش‌هاي كاربردي در صنعت با تفاهم‌نامه دانشگاه آزاد و ذوب آهن اصفهان
گسترش پژوهش‌هاي كاربردي در صنعت با تفاهم‌نامه دانشگاه آزاد و ذوب آهن اصفهان نشست همكاري صنعت، دانشگاه و دولت با اهتمام واحد لنجان تشكيل و پيشنهاد شكل‌گيري كنسرسيوم گسترش پژوهش‌هاي كاربردي در صنعت فولاد بين دانشگاه آزاد و شركت سهامي ذوب آهن مطرح شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري آنا، با تلاش و پيگيري دانشگاه آزاد اسلامي واحد لنجان و حمايت ستاد هماهنگي دانشگاه آزاد اسلامي استان اصفهان، نشست مشتركي بين مسئولان سه حوزه دانشگاه، صنعت و دولت با حضور دكتر ابراهيم واشقاني فراهاني معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي، دكتر اردشير سعدمحمدي مديرعامل ذوب آهن اصفهان، دكتر حسين فقيهيان معاون هماهنگي دانشگاه آزاد اسلامي استان اصفهان، سيدمحسن سجاد فرماندار شهرستان لنجان، روساي مراكز حوزه پژوهش و فناوري دانشگاه، روساي واحدهاي دانشگاه آزاد لنجان، مباركه، شهرمجلسي، فلاورجان، شهركرد و رييس شوراي پژوهش و فناوري و مسئول كارگروه ارتباط با صنعت استان در ذوب آهن اصفهان برگزار شد.

در ابتداي اين نشست دكتر سيدمحسن لوح موسوي رييس شوراي پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي استان اصفهان با معرفي حضار، به اهميت اين جلسه اشاره و گزارشي از اقدامات انجام شده قبلي و بازديد معاونان پژوهشي استان از كارخانه ذوب آهن ارائه كرد. 

 معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي هم با بيان اين نكته كه اگر دانشگاه بخواهد در سطح ملي و بين المللي قرار گيرد چاره‌اي نيست، جز اينكه رويكرد‌ها را عوض كند، گفت: امروزه مشاهده مي‌شود تنها 30 درصد از اعتبارات دانشگاه‌هاي بر‌تر دنيا كه در بخش خصوصي هستند وابسته به شهريه است، بقيه منابع درآمدي آنها از طريق اقتصاد دانش بنيان و فعاليت‌هاي پژوهشي كه باعث توليد ثروت مي‌شوند حاصل مي‌شود، دانشگاه نيز در همين راستا مي‌تواند با تغيير رويكردهاي خود در يك تعامل دوطرفه و ارتباط تنگاتنگ با جامعه، صنعت و دولت، به سمت اهداف عاليه خود گام بردارد.

وي با تشريح اينكه نقش دانشگاه‌ها نسبت به قبل عوض شده ادامه داد: امروزه دانشگاه‌هايي موفق هستند كه در متن جامعه و تصميم‌گيري‌هاي دولت در ارتباط تنگاتنگ با صنعت و جامعه موانع را برداشته و با توجه به مشكلات روز و با آينده نگري بتوانند روش‌هاي نويني جهت حل مشكلات ارائه كرده و بازار جديدي براي خودشان ايجاد كنند.

دكتر واشقاني فراهاني، دانشگاه‌هاي آزاد استان اصفهان را با ظرفيت بسيار و پتانسيل بالا ارزيابي كرد و افزود: دانشگاه‌هاي آزاد كشور به ويژه استان اصفهان با دارا بودن اعضاي هيات علمي بسيار تلاشگر و امكانات و تجهيزات مطلوب مي‌توانند در يك تعامل دوطرفه، صنعت را در كسب فناوري نوين ياري كرده و خود نيز در بالا بردن اين بهره وري منفعت كسب كنند.

معاون پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اظهار كرد: دانشگاه بايد در يك تعامل سازندهٔ دوطرفه و نزديك، وارد جامعه شده و نه تنها فرصت يابي كند بلكه فرصت سازي كند، اگر دانشگاه از تجربه متخصصان و نخبگان صنعت استفاده كند ديگر فارغ التحصيلان ما دنبال كار نيستند بلكه در حين تحصيل شغل مناسب خود را يافته‌اند.به گزارش آنا، واشقاني خاطرنشان كرد: دانشگاهي موفق است كه به دنبال فرصت سازي باشد نه اينكه بر فرصت‌هاي موجود تكيه كند.

 معاون هماهنگي دانشگاه آزاد اسلامي استان اصفهان نيز گفت: ارتباط با صنعت در دانشگاه‌هاي آزاد راحت‌تر از دانشگاه‌هاي دولتي است، تنوع رشته‌ها، امكانات بيشتر، اعضاي هيات علمي جوان گزينش شده و نوعا گستره جغرافيايي وسيع‌تر اين بستر مناسب را براي دانشگاه آزاد فراهم كرده است.

دكتر فقيهيان، ارائه پژوهشي كه منجر به فناوري شود را تكليف اعضاي هيات علمي دانشگاه‌ها دانست و خاطرنشان كرد: از نظر ساختاري شدن اين مهم، ابزارهاي لازم براي مشاركت در صنعت فراهم شده است، اكنون قوانيني وضع شده كه شركت‌هاي دانش بنيان را در مراكز استان‌ها شكل دهيم تا در اين راستا ايده‌هاي علمي به فناوري و توليد ثروت تبديل شوند.

معاون هماهنگي دانشگاه آزاد اسلامي اصفهان با پيشنهاد تشكيل دفتر هماهنگي در دانشگاه آزاد و ذوب آهن تاكيد كرد: براي تسريع ارتباط دانشگاه با صنعت پيشنهاد مي‌شود يك دفتر در ستاد هماهنگي استان و متقابلا دفتري در ذوب آهن اصفهان ايجاد شود تا نمايندگان هر دو طرف بتوانند مشكلات خود را برطرف كنند.

 رييس واحد لنجان در ادامه اين جلسه با تشريح نقش مارپيچ سه گانه دولت، صنعت و دانشگاه در توسعه كشور تاكيد كرد: بايد پيوند محكمي بين سه حوزه دولت، صنعت و دانشگاه تشكيل تا راه رشد اقتصادي و پيشرفت تكنولوژيك در جامعه هموار شود.

دكتر محسن اميني با پيشنهاد عقد قرارداد فيمابين دانشگاه و ذوب آهن افزود: با توجه به صحبت‌هاي اوليه درخصوص پيوند دانشگاه با ذوب آهن، اميدواريم اين تعامل در مدت كوتاهي شكل بگيرد.

وي اظهار اميدواري كرد با وجود بودجه‌هاي پژوهشي و تحقيقاتي در گردش مالي دانشگاه و صنعت ذوب آهن، همكاري مشتركي در براي تاسيس شركت‌هاي دانش بنيان و مجموعه پژوهشي پيشرفته در زمينه فولاد صورت پذيرد.

محسن سجاد فرماندار لنجان نيز با توجه به پتانسيل‌هاي اين شهرستان خاطرنشان كرد: وجود مراكز آموزش عالي، واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي استان و شركت‌هاي صنعتي موجود در شهرستان لنجان خبر از ظرفيت و قابليت‌هاي ويژه‌اي مي‌دهد كه اميدواريم با حركت‌هاي بنيانين و علمي محور، ما نيز به عنوان نماينده عالي دولت در شهرستان، در اين مثلث سه گانه صنعت، دانشگاه و دولت در خدمت مردم باشيم و بتوانيم حمايت‌هاي لازم را در اين راستا انجام دهيم.

در ادامه اين نشست اردشير سعدمحمدي مديرعامل ذوب آهن به تشريح خلاصه‌اي از فعاليت‌هاي درحال انجام در ذوب آهن پرداخت و گفت: ذوب آهن قديمي‌ترين شركت صنعتي در كشور است كه امروز شرايط اقتصادي مثبتي پيدا كرده و الان در مسير درستي در حال حركت است.

مديرعامل ذوب آهن فاصله موجود بين دانشگاه و صنعت را ضعف بزرگي دانست و اظهار كرد: من به عنوان كسي كه 29 سال در زمينه توليد تلاش كرده و 20 سال در دانشگاه افتخار همكاري دارم، فاصله بين صنعت و فارغ التحصيلان دانشگاه را يك معضل بزرگ مي‌دانم، دانشجويي كه از دانشگاه فارغ التحصيل شده و وارد كار شود، تازه مي‌خواهد كار ياد بگيرد و اين ضعف سيستماتيك، هم از دانشگاه است و هم از صنعت، كه بايد مرتفع شود.

  سعدمحمدي دو محور را به عنوان مبناي تحقيقات مطرح كرد و گفت: اگر پژوهشي باعث افزايش ايمني و كاهش هزينه شود قابل طرح است و يقينا صنعت از آن استفاده مي‌كند، متاسفانه پروژه‌هاي متعددي در دانشگاه‌ها داريم كه چون كاربرد اجرايي و عملي ندارند پس از صحافي در كتابخانه‌ها بايگاني مي‌شوند. كه دانشگاه بايد اين ضعف را برطرف كند.

وي با بيان اينكه كشور ما در مباحث تكنيكي و ارتباط با آموزش دچار معضل است، افزود: اگر بتوان ضعف‌هاي موجود در ارتباط با آموزش را برطرف كرد آن وقت مي‌توانيم اقتصادي‌تر عمل كنيم و سوددهي سيستم را بالا ببريم كه البته با اين روش معضل بيكاري نيز كم رنگ مي‌شود.

مديرعامل ذوب آهن اصفهان با پيشنهاد ايجاد واحدي در دانشگاه به نام بازاريابي يا پيمانكاري، دانشگاه را به اجراي پروژه‌ها ترغيب كرد و ادامه داد: در كشورهاي متعدد كارهاي اصلي پيمانكاري و اجرايي را دانشگاه انجام مي‌دهند كه اين مورد در جامعه ما مغفول است براي صنعت راحت‌تر است كه با دانشگاهي كه توان اجرايي دارد ارتباط برقرار كند و دانشگاه نيز بايد به عنوان پيمانكار، اجراي پروژه‌ها را به عهده گرفته و براي خود فرصت سازي كند.

سعدمحمدي اظهار كرد: دانشگاه نياز به تغيير ساختار، بينش و نگرش دارد براي تحول و دگرگوني، نياز به ايده بزرگ و تفكرات آكادميك در كنار عملكرد اجرايي است.

وي اين نشست را بسيار مثبت ارزيابي و خاطرنشان كرد: اين كنار هم نشستن‌ها مي‌تواند تحول ايجاد كند ما به نوبه خود در بحث كارآموزي، بازديدهاي علمي و ارتباط با صنعت، با افتخار كنار دانشگاه خواهيم بود و اميدواريم با يك تغيير نگرش، مبحث‌هاي اقتصادي مناسب تري براي دانشگاه فراهم شود و البته صنعت نيز مي‌تواند بهره بهتري ببرد.

در حاشيه اين نشست، داود ثمري رييس مركز ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه آزاد اسلامي هم با توجه به اقدامات قبلي با پيشنهاد كنسرسيوم توسعه پژوهش‌هاي كاربردي در صنعت فولاد تاكيد كرد: پيشنهاد شفاف ما به شما كه هم صنعت و هم دانشگاه را مي‌شناسيد تشكيل اين كنسرسيوم است كه بتوان با آن همكاري دانشگاه و ذوب آهن را به بالا‌ترين سطح رساند.

 معاون توسعه و رييس شوراي عالي پژوهش و تحقيقات ذوب آهن اصفهان نيز، نقش دانشگاه آزاد را در كشور كليدي دانست و بيان كرد: دانشگاه آزاد اسلامي باعث شده سطح علمي تمام اقشار جامعه بالا‌تر رود.

آقاي محمد رضايي تلفيق بين علم روز و صنعت را بسيار مهم دانست و اظهار كرد: در كشورهاي صنعتي دنيا، واحدهاي صنعتي ارائه شده به دانشجو در بطن كارخانه است و دانشجو عينا شرايط را مي‌بيند و درك مي‌كند، متاسفانه در جامعه ما ارتباط بين دانشگاه و صنعت كم رنگ است و اگر بخواهيم واحدهاي عملياتي را اجرايي كنيم نياز به بسترسازي و تغيير در تفكر و بينش است.

در پايان اين نشست موافقت شد كارگروهي بين مسئولان پژوهش و فناوري دانشگاه و تحقيقات و توسعه ذوب آهن اصفهان، ظرف مدت 2 هفته آينده تشكيل و پيشنهادهاي مطرح شده در اين جلسه اجرايي شود و اين كنسرسيوم از طريق انعقاد تفاهم‌نامه تشكيل شود.

 
 

 
 

 
 
1393/05/27 تاریخ :
235 تعداد بازدید :
واحد فناوري اطلاعات و ارتباطات     |      IT@iauln.ac.ir  
Powered by DorsaPortal