English l فارسی l
۱۳۹۷ سه شنبه ۱ آبان
l پست الکترونیک
دانشجويان دانشگاه آزاد لنجان، خورشيد و اجرام آسماني را در فضاي باز رصد كردند
دانشجويان دانشگاه آزاد لنجان، خورشيد و اجرام آسماني را در فضاي باز رصد كردند دكتر حميد رحيمي، هدف از برگزاري اين كارگاه را آشنايي دانشجويان با پديده هاي آسماني عنوان كرد و افزود: انجمن نجوم با برگزاري برنامه‌هاي آموزشي در زمينه رصد خورشيد، اجرام زيباي آسماني و صورتهاي فلكي، در نظر دارد انگيزه دانشجويان را در عرصه هاي علمي و تحقيقاتي افزايش داده و براي علاقه مندان، شرايط كسب تجربه اي ارزشمند را فراهم نمايد.

 
عضو هيات علمي دانشگاه، با بيان اينكه خورشيد،‌ بهترين ستاره‌اي است كه مي‌توان سطح آن را با ابزارهاي ساده مشاهده كرد اظهار كرد: خورشيد براي رصدگران آماتور سوژه مناسبي است. ولي اين را نيز نبايد فراموش كرد كه براي مشاهده خورشيد به ابزارهاي ويژه‌اي نياز است كه براي رصد آن تعبيه شده‌‌اند، اين ابزارها از فيلترهايي تشكيل شده‌‌اند كه چشم را در برابر اشعه‌هاي درخشان خورشيد محافظت مي‌كنند.
دكتر رحيمي، بهترين راه مشاهده خورشيد را رصد غير مستقيم دانست و  به گزارش روابط عمومي واحد لنجان، كارگاه نجوم به همت انجمن نجوم آسمان زنده رود و باشگاه پژوهشگران جوان، با هدف آموزش نحوه رصد ستارگان و ارائه مفاهيم مختلف نجوم در دانشگاه آزاد لنجان برگزار شد.
 
 

وي خاطرنشان كرد: براي رصد خورشيد چنانچه به فيلترهاي استاندارد دسترسي نداشتيد، يك راه حل ساده وجود دارد كه به آن اتاق تاريك ميگويند. به اين ترتيب كه كافي است با يك سوزن، سوراخي بر روي مقوا ايجاد كنيد و تصوير خورشيد را از درون مقوا بر روي كاغذ سفيدي انداخته و به راحتي خورشيد را  بر روي آن مشاهده كنيد.

 
 

لازم به ذكر است اين كارگاه آموزشي در سالن اجتماعات شيخ بهايي برگزار شد. و اساتيد مدعو سوالات دانشجويان مشتاق و علاقه مند را پاسخ داده و با پخش كليپ و مستندهاي كوتاه آموزشي، دانشجويان را براي رصد خورشيد در فضاي باز دانشگاه همراهي نمودند. و در پايان از نمايشگاه تصاوير نجومي بازديد كردند.

 
 
 
 
1394/02/17 تاریخ :
214 تعداد بازدید :
واحد فناوري اطلاعات و ارتباطات     |      IT@iauln.ac.ir  
Powered by DorsaPortal