English l فارسی l
۱۳۹۷ سه شنبه ۱ آبان
l پست الکترونیک
برگزاري همايش"نقش دانشمندان ايراني اسلامي در پيشبرد علوم تجربي"در دانشگاه لنجان
برگزاري همايش"نقش دانشمندان ايراني اسلامي در پيشبرد علوم تجربي"در دانشگاه لنجان همايش"نقش دانشمندان ايراني اسلامي در پيشبرد علوم تجربي" با حضور معاونان وزير آموزش و پرورش و مسئولان دانشگاهي و استاني در دانشگاه آزاد لنجان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري آنا در اين همايش كه پژوهشگران و انديشمنداني از سراسر كشور حضور داشتند، فعاليت‌هاي دانشمندان ايراني اسلامي قرون گذشته در حوزه علوم تجربي مورد بررسي قرار گرفت.

رييس دانشگاه آزد اسلامي واحد لنجان و رييس اين همايش، گفت: با نگاهي اجمالي به تاريخ و زندگي‌نامه دانشمندان قرون قبل درمي‌يابيم شيوه اي كه باعث شد اين انديشمندان بدرخشند خلاقيت، همت عالي و شجاعت در ارائه ايده، پشتكار و نترسيدن از شكست است كه خلاء آن اكنون در جامعه ما احساس مي شود.

محسن اميني، شكوفايي تمدن ايران اسلامي را همانند گذشته در گرو هدف‌گذاري در پيشرفت علمي دانست و افزود: يكي از محورهاي اصلي توليد علم در جهان كنوني، تجاري سازي و توليد ثروت است و به نظر مي رسد استفاده اقتصادي از علم از نيازهاي ضروري امروز جامعه ماست.

 دبير علمي همايش "نقش دانشمندان ايراني اسلامي در پيشبرد علوم تجربي" بازشناسي هويت دانشمندان گذشته براي نسل جديد و نقش آنان در علوم نوين جهان را از اهداف برگزاري اين همايش عنوان كرد و با بيان شرح مختصري از مقالات ارائه شده در اين همايش گفت: از 46 مقاله رسيده به دبيرخانه همايش 14 مقاله به صورت سخنراني و 5 مقاله به صورت پوستر ارائه شد.

در حاشيه اين همايش مديركل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: آموزش و پرورش يا دانشگاه‌ها به تنهايي نمي توانند پيام آور علم و دانش باشند بلكه هم‌پوشي دانشگاه با حوزه علميه، آموزش و پرورش و همه نهادهايي كه در تعليم و تربيت نقش دارند لازم است و انجمن‌هاي علمي آموزشي معلمان به عنوان بازوهاي مشاركتي بسيار قدرتمند و قوي در اين ارتباط مي توانند نقش بزرگ و موثري ايفا كنند.

محمدحسن قائديها با درخواست از حاضران براي بازديد از موزه آموزش و پرورش و علوم و فنون اصفهان يادآور شد: دانشمندان بزرگي در مكتب تشيع در زمان گذشته و مقطع فعلي داشته و داريم كه مايه افتخار هستند.

امام جمعه شهر لنجان نيز در اين همايش گفت: رسالت انبيا اين بود كه بشريت را با نور علم از ضلالت نجات دادند، رسالتي كه معلم و استاد دارد نيز همين است كه با نور علم به بشريت خدمت كنند، مطابق دستورات اسلام، طلب علم بر هر زن و مردي واجب است و بايد علوم را از هر كه هست و هر كجا هست، بياموزيم.

حجت الاسلام والمسلمين مرتضي انصاري با بيان اينكه در قرون سوم و چهارم سرزمين ايران مملو از عالماني بود كه در همه رشته‌هاي علمي سرآمد روزگار بودند، اظهار كرد: امروز نيز با توجه به اهتمام مسوولان عالي‌رتبه نظام مخصوصا مقام معظم رهبري در رابطه با علم پژوهي اميد است، انديشمندان، عالمان و دانش‌پژوهان با تلاش جهادگرانه به فضل الهي قله‌هاي رفيع علمي را فتح كرده و ايران اسلامي به جايگاه واقعي خود دست يابد.

فرماندار لنجان هم در اين همايش گفت: لنجان در 35 كيلومتري غرب اصفهان، شهرستاني خوشنام با 250000 نفر جمعيت است كه به نام شهر علما از جمله آيت الله مديسه اي، حاج آقا رحيم ارباب، شيخ مرتضي ريزي ، آيت الله شريعت و ... شناخته شده است.

سيد محسن سجاد با بيان اينكه انفاق از مهمترين اسباب نجات قيامت است و اين واژه داراي مفهومي بسيط و موسع است افزود: انفاق در زمينه مسائل علمي هم صادق است و كساني كه علم و دانش را نشر مي دهند به خدا وام مي دهند.

مجيد منصوري نماينده مردم لنجان در مجلس شوراي اسلامي نيز با توجه به پيشرفت بسيار مطلوب دانشگاه آزاد لنجان افزود: با توجه به پتانسيل بالاي كشور و بخصوص اين منطقه و استعداد علمي دانشجويان و نيز تعدد دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي بايد به سمت و سوي پيشرفت جهت رسيدن به وضعيت قبلي تمدن اسلامي حركت كنيم.

در ادامه ميثم محمدي شهردار شهر لنجان اظهار اميدواري كرد كه طرح استفاده از پروژه هاي اختصاص يافته در جوار دانشگاه بتواند گامي موثر در جهت فردايي بهتر براي كشور عزيزمان ايران اسلامي باشد.

در اين همايش از خدمات و تلاش هاي علمي استاد اسفنديار معتمدي از استادان پيشكسوت فيزيك ايران تجليل و در پايان كلنگ احداث پارك كودك ترافيك و علوم و فن آوري در جوار دانشگاه آزاد لنجان با اعتباري بيش از بر 30 ميليارد ريال به زمين زده شد.

اين همايش يك روزه با همكاري اتحاديه انجمن هاي علمي آموزشي معلمان فيزيك ايران، دانشگاه آزاد اسلامي واحد لنجان، سازمان پژوهش و برنامه ريزي وزارت آموزش و پرورش، موزه علوم و فناوري، دانشگاه فرهيختگان، فرمانداري لنجان ، شهرداري سده لنجان و مديريت آموزش و پرورش زرين شهر در سالن اجتماعات شهيد مطهري دانشگاه آزاد اسلامي واحد لنجان برگزار شد و معاونان و مسئولان وزارت آموزش و پرورش، مديركل استاني آموزش و پرورش، نماينده مردم لنجان در مجلس شوراي اسلامي، فرماندار، ائمه جمعه، شهردار، اعضاي شوراي شهر و ساير مسئولان شهرستان لنجان در آن حضور داشتند.
1393/06/01 تاریخ :
30 تعداد بازدید :
واحد فناوري اطلاعات و ارتباطات     |      IT@iauln.ac.ir  
Powered by DorsaPortal